Амниоцентезата е процедура при която малко количество околоплодна течност се взема от околоплодния сак (амниотичния сак) , в който се намира плода през бремнността. Тази течност е съставена основно от урината на бебето, но в нея се намират и клетки на плода, излющени от кожата, както и от неговия бял дроб. Клетките могат да се изследват генетично за да се изследва здравето на плода.
Tипичното генетично изследване при амниоцентеза дава резултат за броя на хромозомите, тяхната структура , и повишен риск за някои дефекти по рождение. Тя не дава информация за други наследствени генетични заболявания, освен ако лабораторията не е насочена за конкретни генетични дефекти. За това нормална амниоцентеза не гарантира , че бебето няма да има някакви проблеми.
Амниоцентезата се провежда след 15та гестационна седмица (между 16та и 19та седмица). Повечето жени определят амниоцентезата като некомфортна, но не наистина болезнена манипулация. Обикновено приключва за около 5 минути. Някои жени получават пристягане в областта на матката или лека болезненост за един ден. Това не е необичайно.
При до 1 на
всеки 100 жени (1%),
бременността
се прекъсва
в резултат
на
амниоцентезата.
На практика
ние не знаем
защо това се
случва.
Въпреки
това, 99 от 100
бременности
ще
продължат
нормално.